فراخوان کنفرانس پیام رئیس مرکز پیام دبیر کنفرانس فهرست نویسندگان فهرست مقالات جستجوی مقالات
دومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت » پیام رئیس مرکز بازگشت

باسمه تعالی

کمتر از دو سال از تأسیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به ابتکار رهبر فرزانه انقلاب اسلامی می­گذرد. طی این مدت، مرکز توفیق داشته است که به همت استادان و دانشمندان حوزه و دانشگاه و صاحب­نظرانِ پرتجربه و نیروی جوان و فکور کشور در جهت تحقیق و تدوین و گفتمان‌پردازی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گام بردارد. کنفرانس­هایِ کاری الگو، یکی از این گام­ها است.

اولین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع نقشه راهِ تهیه و طراحی الگو در اردیبهشت‌ماه سال گذشته برگزار شد و در کنار بیش از ده برنامه دیگر که با تلاش فکری حدود یک هزار تن از استادان و صاحب‌نظران انجام شد، به تعیین فرآیند و نقشه راه تهیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منتهی گردید.

دومین کنفرانس به تهیه و تدوین مفاهیم، مبانی و ارکان الگوی پیشرفت، اختصاص یافته است. این امر ابتدا به ساکن آغاز نشده است. متفکران اسلامی به ویژه در نیم قرن اخیر تلاش­های ارزشمندی در تشریح مفاهیم اسلامی انجام داده­اند که در تهیه و تدوین الگوی پیشرفت باید به عنوان عناصر و مواد لازم مورد استفاده قرار گیرد. البته نوآوری در مفهوم­سازی و تبیین منظومه مفاهیمِ مرتبط و نظریه­پردازی درباره موضوع پیشرفت ضروری است.

تعیین مبانی الگو به عنوان سنگ زیرین برای بنای رفیع تمدن پیشرفته اسلامی نیز از اهمیت بسیار برخوردار است. نوآوری اصلی الگو نسبت به نظریه­ها و مدل­های توسعه متعارف، عمدتاً در همین مبانی نهفته است وگرنه در بنای الگو، دستاوردهای بشری مورد نیاز و استفاده خواهد بود. مبانی الگو اسلامیت آن را مسجل می­سازد، انسجام درونی الگو را تضمین می­نماید و نحوه استفاده از دستاوردهای دیگران و جایگاه آن را در الگو تعیین می‌کند.

در مباحث مقدماتی الگو، مقولات فکر، علم و معنویت به عنوان ارکان الگو پیشنهاد شده است که خود بر مبانی ارزشی و معرفتی الگو استوار می­شوند. این ارکان نیازمند شرح و بسط و نقد است که ان شاء الله در جریان ارائه مقالات و مباحث کنفرانس دوم انجام خواهد شد.

امید است دومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ضمن تعریف شفاف و متمایز مفاهیم بنیادین الگو، مبانی و ارکان الگو را با نگاهی کل­نگر و در مجموعه­ای منسجم تبیین کند. این امر نیاز به شجاعتی دارد که از تسلط بر معارف دینی و دستاوردهای فکری و برخورداری از ملکه اجتهاد در این مباحث ناشی می­شود و خوشبختانه این تسلط و شجاعت در متفکران شرکت‌کننده در کنفرانس کمیاب نیست.

 

صادق واعظ‌زاده

رئیس شورای عالی و رئیس

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت 

© 1392 تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به مرکز  الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت می باشد.
طراحی و برنامه نویسی: گروه طراحی کامل